Beko EDP503W 50cm Electric Double Oven with Grill Cooker - White
Now
£359.00
Was
£379.00
Save
£20.00
✔ Available From 3rd March 2026
- ColourWhite
- Fuel TypeElectric
- Hob TypeSolid Plate
- Oven StyleDouble Oven
- Capacity - Main (L)58
- Capacity - Top (L)31
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5023790043373
You’ll be able to perfect any recipe with the Beko EDP503W. Use the electric hob to boil, sauté and fry a huge range of delicious dishes. In the top oven, you can use the full-width integral grill or the conventional function across the two shelves. And, below in the main fan oven, make use of the five shelves for all your favourite foods.
With a total of 89 litres of useable space, there’s plenty of room for every sized dish or bowl. From large roast dinners to a romantic meal for two, the Beko EDP503W is the ideal cooker. Featured in a classic white colour, it also fits well into any style of kitchen.
Say goodbye to spending hours scrubbing your ovens thanks to the enamel linings, as well as the innovative steam cleaning function in the main oven. This feature softens any burnt-on food, so leftover crumbs are wiped away easily. Plus, when you want to clean your ovens thoroughly, simply remove the double-glazed doors to soak off any spots.
With a total of 89 litres of useable space, there’s plenty of room for every sized dish or bowl. From large roast dinners to a romantic meal for two, the Beko EDP503W is the ideal cooker. Featured in a classic white colour, it also fits well into any style of kitchen.
Say goodbye to spending hours scrubbing your ovens thanks to the enamel linings, as well as the innovative steam cleaning function in the main oven. This feature softens any burnt-on food, so leftover crumbs are wiped away easily. Plus, when you want to clean your ovens thoroughly, simply remove the double-glazed doors to soak off any spots.
Colour: White
Number of Ovens: 2
Hob Type: Solid Plate
Number of Zones: 4
Height: 90cm
Width: 50cm
Depth: 60cm
Weight (Approximate) 47.20kg
Number of Ovens: 2
Hob Type: Solid Plate
Number of Zones: 4
Height: 90cm
Width: 50cm
Depth: 60cm
Weight (Approximate) 47.20kg
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Beko |
| GTIN | 5023790043373 |
| Colour | White |
| Model Number | EDP503W |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Cooking Element 4 Power | Back Right 1.5 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back Left 1 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front Left 2 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front Right 1.5 kW |
| Additional Information | Main fan oven and secondary oven and grill, 4 zone sealed plate hob with 2 Rapidlite elements, A' rated main oven |
| Depth | 60 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Width | 56 cm |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Electrical connection | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 58 Litres Capacity Main Oven, Steam Cleaning - makes cleaning easier, Fan Air Heating System |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Product Datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/478W4096R_W_UK_productinformationsheet |
| Energy Rating Label | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/EDP503W_COMBINED.pdf |
| Height (cm) | 90 cm |
| Key Feature 3 | Fan air heating system |
| Interior Light Type | Circular |
| Key Feature 1 | 58 Litres Capacity Main Oven |
| Keep Warm Function | No |
| Bluetooth | No |
| Cleaning | Enamel oven lining |
| Key Feature 2 | Steam Cleaning - makes cleaning easier |
| Main Oven Type | Fan |
| Levelling Legs | Yes |
| Hob Element Type | Solid Plate |
| Net Top Oven Capacity | 31 L |
| Main Oven Features | Thermostatically controlled main fan oven, Diamond quality easy clean enamel oven interior, Oven light in the main oven |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Width (cm) | 50 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 50.8 kg |
| Third Rack Installed | No |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Ovens | 2 |
| Oven Type | Double |
| Energy Rating (A+++ < D) | A/A |
| Hob Type | Solid Plate |
| Electrical Connection (A) | 42 |
| Depth (mm) | 600 |
| Width (mm) | 500 |
| Height (mm) | 900 |
| Grill Type | Electric |
| Capacity - Top (L) | 31 |
| Capacity - Main (L) | 58 |
| Oven Style | Double Oven |
| Fuel Type | Electric |
Write Your Own Review



