Blomberg GEN73415E 58cm Gas Hob - Stainless Steel
£249.99
✔ In Stock
Rapid Delivery Available
Rapid Delivery Available
- Fuel TypeGas
- Zones/Burners4
- FeaturesWok Burner
- Control MethodKnobs
- Control PositionFront
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842388927
The Blomberg GEN73415E features four gas burners, so you can have plenty of room to fix up some tasty meals! The below provides information on the watt output for each burner:
Front-Left: 5 kW - large burner for bigger cooking appliances
Front-Right: 1 kW
Back-Left: 1.75 kW
Back-Right: 1.75 kW
This burner is super stylish and finished in a stainless steel, this Blomberg hob will make a great addition to any kitchen!
Front-Left: 5 kW - large burner for bigger cooking appliances
Front-Right: 1 kW
Back-Left: 1.75 kW
Back-Right: 1.75 kW
This burner is super stylish and finished in a stainless steel, this Blomberg hob will make a great addition to any kitchen!
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| GTIN | 8690842388927 |
| Model Number | GEN73415E |
| Control Type | Knob Control |
| Control position | Front Control |
| Cooking Element Type | Gas |
| Additional Information | Automatic Ignition |
| Depth | 51 cm |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Height | 18 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | No |
| Electrical connection | Plug |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Features | Cast Iron Supports, Automatic Ignition, Stainless Steel |
| Height (cm) | 4.6 cm |
| Key Feature 3 | Stainless Steel |
| Key Feature 1 | Cast Iron Supports |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | Automatic Ignition |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 4.6cm x 58cm x 51cm |
| Width (cm) | 58 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 11.2 kg |
| Number of hob zones | 4 |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan support | Cast iron |
| Pan Supports | Yes |
| Promotion_Main | Blomberg 5 Years |
| Fuel Type | Gas |
| Zones/Burners | 4 |
| Features | Wok Burner |
| Electrical Connection | Plug In |
| Fuse Rating (A) | 13 |
| Depth (mm) | 510 |
| Width (mm) | 580 |
| Height (mm) | 46 |
| Pan Supports | Cast Iron |
| Ignition | Automatic |
| Control Position | Front |
| Control Method | Knobs |
Write Your Own Review


