Bosch PGQ7B5K90 75cm Stainless Steel Gas Hob
£349.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: Stainless Steel
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 4242005473670
Bosch PGQ7B5K90 5 Burner Gas Hob 75Cm
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005473670 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | PGQ7B5K90 |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | Right rear: high-speed burner up to 3 KW |
| Cooking Element 5 Power | Right front: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element 3 Power | Center front: wok burner up to 3.3 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: economy burner up to 1 kW |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Amp Rating | 13 |
| Additional Information | 5 Burners, Automatic Ignition, Front-mounted controls, Cast-iron pan supports |
| Depth | 52 cm |
| Shipping Depth | 59.7 cm |
| Shipping Height | 14.5 cm |
| Shipping Weight | 10.9 kg |
| Shipping Width | 79.3 cm |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Electrical connection | Hard wired |
| Features | Dishwasher-safe pan supports ? Simplify cleanup, Ergonomic sword dials ? Achieve exact flame control, Continuous cast-iron support ? Enhance cooktop stability, Safety gas cut-off ? Protect your kitchen automatically |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 4.5 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Key Feature 3 | Continuous cast-iron support ? Enhance cooktop stability |
| Key Feature 1 | Dishwasher-safe pan supports ? Simplify cleanup |
| Key Feature 2 | Ergonomic sword dials ? Achieve exact flame control |
| Key Feature 4 | Safety gas cut-off ? Protect your kitchen automatically |
| Product Type | Hob |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Gas Hobs |
| Product Dimensions | 4.5cm x 75cm x 52cm |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Width | 75 cm |
| Weight | 9 kg |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Supports | Yes |
Write Your Own Review

