Bosch SMV2HTX02G Built In Dishwasher
£449.00
✔ In Stock
Rapid Delivery Available
Rapid Delivery Available
- TypeFullsize
- Place Settings13
- Programmes5
- Cutlery DrawerNo
- Info LightYes
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005480166
Bosch SMV2HTX02G Built In Dishwasher - 13 Place Settings - White
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005480166 |
| Model Number | SMV2HTX02G |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Concealed Controls |
| Additional Information | Tab Counter. Running out of dishwasher tablets is the last thing you want when you need clean dishes. The Tab Counter feature on the Home Connect app tracks your consumption and informs you via push notification when you?re down to your last five tablets |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 34.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Consumption | 9 L |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Features | ExtraDry Option, Home Connect, Silence on Demand |
| Height | 81.5 cm |
| Key Feature 3 | Silence on Demand |
| Built-in Display | Yes |
| Key Feature 1 | ExtraDry Option |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 2 | Home Connect |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Product Type | Built-In Dishwasher |
| Info Light | Yes |
| Cutlery Drawer | No |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BOSSMV2HTX02G_psti" target="_blank">Download certificate</a>, </p> |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 30.7 kg |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Promotion_Main | Bosch 5 Years |
| Eco Cycle Water (L) | 9 |
| Energy Rating (A < G) | D |
| Eco Program Energy (kWh/100) | 84 |
| Programmes | 5 |
| Place Settings | 13 |
| Type | Fullsize |
| Depth (mm) | 550 |
| Width (mm) | 598 |
| Height (mm) | 815 |
| Noise Level (dB) | 46 |
Write Your Own Review



