Cata FFBIFF7030E 54cm Built-In Frost Free Fridge Freezer
£429.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: White
- Defrost Type - Fridge: Auto Defrost
- Defrost Type - Freezer: Frost Free
- Total Capacity - Net (L): 243
- Fridge Capacity - Net (L): 180
- Freezer Capacity - Net (L): 63
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5055862341230
Cata FFBIFF7030E Built In Fridge Freezer
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | CATA |
| GTIN | 5055862341230 |
| Colour | White |
| Model Number | FFBIFF7030E |
| Depth (mm) | 545 |
| Height (mm) | 1770 |
| Width (mm) | 540 |
| Door Handles | Integrated |
| Display Screen Type | LED |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Fridge: 3 x adjustable shelves & 1 x fixed glass shelf, 2 x freezer drawers plus fold down top compartment |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Split | 70/30 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 8 hr |
| Features | Frost Free Tech ? Ensures hassle-free maintenance, Energy-Efficient LED Light ? Highlights contents clearly, Adjustable Glass Shelves ? Customise storage space easily, Compact 54cm Width ? Fits seamlessly in small kitchens |
| Height | 177 cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.3 kg |
| Key Feature 3 | Adjustable Glass Shelves ? Customise storage space easily |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | Frost Free Tech ? Ensures hassle-free maintenance |
| Installation Type | Built In |
| Certifications & Standards | CE, EMC, FCD, REACH, ROHS, CB |
| Climate Class | T/ST/N |
| Key Feature 2 | Energy-Efficient LED Light ? Highlights contents clearly |
| Key Feature 4 | Compact 54cm Width ? Fits seamlessly in small kitchens |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Dimensions (cm) | H177.0 W54.0 D54.5 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Width | 54 cm |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Refrigerator Capacity | 181 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Fridge Capacity - Net (L) | 180 |
| Total Capacity - Net (L) | 243 |
| Defrost Type - Freezer | Frost Free |
| Defrost Type - Fridge | Auto Defrost |
| Freezer Capacity - Net (L) | 63 |
| Fridge Shelves | 4 |
| Depth (mm) | 545 |
| Width (mm) | 540 |
| Height (mm) | 1770 |
| Freezer Flap/Tray | 1 |
| Freezer Drawers | 2 |
| Fridge Drawers | 1 |
Write Your Own Review


