Cata FFBIS5050E 54cm Built-In 50/50 Fridge Freezer
£399.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: White
- Defrost Type - Fridge: Auto Defrost
- Defrost Type - Freezer: Manual Defrost
- Fridge Capacity - Net (L): 148
- Freezer Capacity - Net (L): 96
- Fridge Shelves: 4
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5055862341216
Cata FFBIS5050E Built In Fridge Freezer
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | CATA |
| GTIN | 5055862341216 |
| Colour | White |
| Model Number | FFBIS5050E |
| Depth (mm) | 545 |
| Height (mm) | 1770 |
| Width (mm) | 540 |
| Door Handles | Integrated |
| Display Screen Type | LED |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Fridge: 3 x adjustable shelves & 1 x fixed glass shelf, 3 x freezer drawers plus fold down top compartment |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Static |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11.5 hr |
| Features | 54cm Compact Design ? Fits small kitchens, 249L Split Capacity ? Stores fresh and frozen foods, LED Lighting ? Enhances visibility inside fridge, Adjustable Shelves ? Customise storage space easily |
| Height | 177 cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.6 kg |
| Key Feature 3 | LED Lighting ? Enhances visibility inside fridge |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | 54cm Compact Design ? Fits small kitchens |
| Installation Type | Built In |
| Certifications & Standards | CE, EMC, FCD, REACH, ROHS, CB |
| Climate Class | N-ST |
| Key Feature 2 | 249L Split Capacity ? Stores fresh and frozen foods |
| Key Feature 4 | Adjustable Shelves ? Customise storage space easily |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Width | 54 cm |
| Net Freezer Capacity | 101 L |
| Net Refrigerator Capacity | 147 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Fridge Capacity - Net (L) | 148 |
| Defrost Type - Freezer | Manual Defrost |
| Defrost Type - Fridge | Auto Defrost |
| Freezer Capacity - Net (L) | 96 |
| Fridge Shelves | 4 |
| Depth (mm) | 545 |
| Width (mm) | 540 |
| Height (mm) | 1770 |
| Noise Level (dB) | 38 |
| Freezer Flap/Tray | 1 |
| Freezer Drawers | 3 |
| Fridge Drawers | 1 |
Write Your Own Review


