Cata FFTL60E 54cm Built-In Tall Larder Fridge
£449.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: White
- Defrost Type: Auto Defrost
- Capacity - Net (L): 303
- Shelves: 5
- Fridge Drawers: 2
- Energy Rating (A < G): E
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5055862341261
Cata FFTL60E Built In Larder
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | CATA |
| GTIN | 5055862341261 |
| Colour | White |
| Model Number | FFTL60E |
| Depth (mm) | 545 |
| Height (mm) | 1770 |
| Width (mm) | 540 |
| Display Screen Type | Electronic |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Static |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Shipping Weight | 52 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Features | 54cm Tall Fridge ? Fits seamlessly in kitchens, 303 L Capacity ? Provides ample storage space, Electronic Controls ? Ensures precise freshness, Adjustable Shelves ? Customise your storage easily |
| Height | 177 cm |
| Key Feature 3 | Electronic Controls ? Ensures precise freshness |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | 54cm Tall Fridge ? Fits seamlessly in kitchens |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light | Yes |
| Certifications & Standards | CE, EMC, FCD, REACH, ROHS, CB |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Key Feature 2 | 303 L Capacity ? Provides ample storage space |
| Key Feature 4 | Adjustable Shelves ? Customise your storage easily |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Total Capacity | 294 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Product Type | Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Width | 54 cm |
| Weight | 49 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 294 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Capacity - Net (L) | 303 |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth (mm) | 545 |
| Width (mm) | 540 |
| Height (mm) | 1770 |
| Noise Level (dB) | 39 |
| Fridge Drawers | 2 |
| Shelves | 5 |
Write Your Own Review


