Cata UBGOG601BK 59cm Gas Hob Black with Safety Features
£179.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: Black Glass
- Fuel Type: Gas
- Zones/Burners: 4
- Control Method: Knobs
- Control Position: Front
- Ignition: Automatic
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 8422248617604
Cata UBGOG601BK Gas Hob
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | CATA |
| GTIN | 8422248617604 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | UBGOG601BK |
| Depth (mm) | 520 |
| Height (mm) | 72 |
| Width (mm) | 590 |
| Control Type | Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1000W |
| Cooking Element 3 Power | 1750W |
| Cooking Element 1 Power | 3000W |
| Cooking Element 2 Power | 1750W |
| Cooking Element Type | Gas |
| Amp Rating | 3 Amp |
| Additional Information | Double pole switched fused spur |
| Depth | 51 cm |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| FFD Fitted | Yes |
| Features | Rotary controls - enable precise heat adjustment, Flame failure safety system - ensures kitchen safety, LPG Conversion kit - offers versatile gas options, Cast iron pan supports - provide stable cookware support |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 11 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Key Feature 3 | LPG Conversion kit - offers versatile gas options |
| Key Feature 1 | Rotary controls - enable precise heat adjustment |
| Certifications & Standards | GAR, LVD, EMC, ERP, CE RoHs WEEE |
| Key Feature 2 | Flame failure safety system - ensures kitchen safety |
| Key Feature 4 | Cast iron pan supports - provide stable cookware support |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Range | Gas Hobs |
| Product Dimensions | 11cm x 59cm x 51cm |
| Colour Group | Black |
| Width | 59 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Supports | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Zones/Burners | 4 |
| Electrical Connection | Plug In |
| Fuse Rating (A) | 13 |
| Depth (mm) | 520 |
| Width (mm) | 590 |
| Height (mm) | 72 |
| LPG Convertible | Yes |
| Pan Supports | Cast Iron |
| Ignition | Automatic |
| Control Position | Front |
| Control Method | Knobs |
Write Your Own Review

