Cata UBIND60MT Induction Hob Model - 59cm Black
£199.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: Black Glass
- Fuel Type: Electric - Induction
- Zones/Burners: 4
- Control Method: Touch
- Control Position: Front
- Fuse Rating (A): 32
- Manufacturer Guarantee: 2 years
Cata UBIND60MT Induction Hob
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | CATA |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | UBIND60MT |
| Depth (mm) | 520 |
| Height (mm) | 58 |
| Width (mm) | 590 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1200/1500W |
| Cooking Element 3 Power | 1800/2300W |
| Cooking Element 1 Power | 2000/2300W |
| Cooking Element 2 Power | 1200/1500W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Additional Information | Double pole switched fused spur |
| Depth | 52 cm |
| Warranty Information | registration requiredregister warranty within 30 days of purchase: https://yourappliancecover.co.uk/cata |
| Features | Low 45dB noise - ultra-quiet operation, Nine power levels plus boost - variety of preferences, LED display - user-friendly touch controls, Cooking timer - efficient and accurate time tracking |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 5.8 cm |
| Key Feature 3 | LED display - user-friendly touch controls |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 1 | Low 45dB noise - ultra-quiet operation |
| Certifications & Standards | CE/EMS, LVD, EMC, EMF, EuP, WEEE, RoHs compliance |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Nine power levels plus boost - variety of preferences |
| Key Feature 4 | Cooking timer - efficient and accurate time tracking |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Product Dimensions | 5.8cm x 59cm x 52cm |
| Colour Group | Black |
| Width | 59 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Fuel Type | Electric - Induction |
| Zones/Burners | 4 |
| Electrical Connection | Hard Wired |
| Fuse Rating (A) | 32 |
| Depth (mm) | 520 |
| Width (mm) | 590 |
| Height (mm) | 58 |
| Control Position | Front |
| Control Method | Touch |
Write Your Own Review

