Haden HFF150W-E 47cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer - White
£249.99
✔ Available From 7th April 2026
- ColourWhite
- Defrost Type - FridgeAuto Defrost
- Defrost Type - FreezerFrost Free
- Total Capacity - Net (L)173
- Fridge Capacity - Net (L)120
- Freezer Capacity - Net (L)53
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5021961210593
The Haden HFF150W-E 47cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer in White is the perfect addition to any kitchen. With a sleek and modern design, this fridge freezer offers ample storage space and advanced cooling technology to keep your food fresh for longer.
Key Features:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- 60/40 split between fridge and freezer compartments for versatile storage options
- Adjustable shelves and door balconies for customizable organization
- LED lighting for energy efficiency and better visibility
- Reversible door for flexible installation options
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Haden |
| GTIN | 5021961210593 |
| Colour | White |
| Model Number | HFF150W-E |
| Depth (mm) | 566 |
| Height (mm) | 1500 |
| Width (mm) | 470 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Depth | 56.6 cm |
| Shipping Depth | 58.3 cm |
| Shipping Height | 154 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 50.5 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 5.5 hr |
| Features | 173L capacity, Range of storage options, Reversible doors |
| Height | 150 cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 53 kg |
| Key Feature 3 | Reversible doors |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | 173L capacity |
| Installation Type | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Key Feature 2 | Range of storage options |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Total Capacity | 173 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Dimensions (cm) | H150.0 W47.0 D56.6 |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Product Dimensions | 150cm x 47cm x 56.6cm |
| Colour Group | White |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Width | 47 cm |
| Weight | 39 kg |
| Net Freezer Capacity | 53 L |
| Net Refrigerator Capacity | 120 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Fridge Capacity - Net (L) | 120 |
| Total Capacity - Net (L) | 173 |
| Defrost Type - Freezer | Frost Free |
| Defrost Type - Fridge | Auto Defrost |
| Freezer Capacity - Net (L) | 53 |
| Fridge Shelves | 3 |
| Depth (mm) | 566 |
| Width (mm) | 470 |
| Height (mm) | 1500 |
| Noise Level (dB) | 41 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 203 |
| Freezer Drawers | 3 |
| Fridge Drawers | 1 |
Write Your Own Review


