Montpellier MCH77 Electric Ceramic Hob - 77cm Model
£229.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: Black Glass
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5060617984754
Montpellier MCH77 77cm Ceramic Touch Control Hob, 5 Zones With Cable
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Montpellier |
| GTIN | 5060617984754 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MCH77 |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | Zone 4 Power (W) 1200 |
| Cooking Element 5 Power | Zone 5 (Dual Zone) Power (W) 1000/1200 |
| Cooking Element 3 Power | Zone 3 Power (W) 1800 |
| Cooking Element 1 Power | Zone 1 Power (W) 1200 |
| Cooking Element 2 Power | Zone 2 Power (W) 1800 |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Amp Rating | 38 |
| Depth | 52 cm |
| Shipping Depth | 87.3 cm |
| Shipping Height | 14.5 cm |
| Shipping Weight | 10 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Electrical connection | Hard wired |
| Features | 5 Zone Ceramic Hob ? Cook multiple dishes fast, Black Glass Surface ? Sleek look and easy clean, Electric Controls ? Precise temperature handling, Residual Heat Alert ? Enhances kitchen safety |
| Height | 5.5 cm |
| Key Feature 3 | Electric Controls ? Precise temperature handling |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 1 | 5 Zone Ceramic Hob ? Cook multiple dishes fast |
| Key Feature 2 | Black Glass Surface ? Sleek look and easy clean |
| Key Feature 4 | Residual Heat Alert ? Enhances kitchen safety |
| Power | 9000 W |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black Glass |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Product Dimensions | 5.5cm x 77cm x 52cm |
| Colour Group | Black |
| Width | 77 cm |
| Weight | 11.4 kg |
| Number of Cooking Elements | 4 |
Write Your Own Review

