Montpellier MINH59-13A 59cm Induction Hob - Black Glass
£199.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: Black Glass
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5060617984624
Montpellier MINH59-13A Montpellier MINH59-13A 59cm Induction Hob - Black Glass
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Montpellier |
| GTIN | 5060617984624 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MINH59-13A |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element Type | Induction |
| Additional Information | The Montpellier MINH59-13A 59cm Plug In induction hob offers the perfect solution if you are looking for a four zone hob that is really easy to install ? simply plug it in and cook. |
| Depth | 52 cm |
| Shipping Depth | 64.5 cm |
| Shipping Height | 11.5 cm |
| Shipping Weight | 9.4 kg |
| Shipping Width | 69 cm |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Features | Four cooking zones ? Flexibility for all meals, Boost control up to 2600W ? Rapid heat when needed, Front touch controls ? Easy and precise operation, Safety lock and indicators ? Peace of mind cooking |
| Height | 6.2 cm |
| Key Feature 3 | Front touch controls ? Easy and precise operation |
| Key Feature 1 | Four cooking zones ? Flexibility for all meals |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Boost control up to 2600W ? Rapid heat when needed |
| Key Feature 4 | Safety lock and indicators ? Peace of mind cooking |
| Product Type | Built in Hob |
| Colour | Black Glass |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Product Dimensions | 6.2cm x 59cm x 52cm |
| Colour Group | Black |
| Width | 59 cm |
| Weight | 7.9 kg |
| Number of Cooking Elements | 4 |
Write Your Own Review

