Montpellier MSG50W 50cm Single Cavity Gas Cooker in White
£259.99
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- ColourWhite
- EAN5055862305294
The Montpellier MSG50W Freestanding Gas Cooker is a versatile and efficient appliance that will make cooking a breeze. With its sleek white design and compact size, it will fit perfectly in any kitchen.
Key features include:
- 50cm width, perfect for smaller kitchens
- 4 gas burners for versatile cooking options
- Gas oven with 55L capacity, ideal for baking and roasting
- Easy-to-use rotary controls for precise temperature adjustments
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Montpellier |
| GTIN | 5055862305294 |
| Colour | White |
| Model Number | MSG50W |
| Control Type | Rotary Dials |
| Additional Information | Drop-down Door, Single Cavity, 1 Wire Shelf, Grill Pan & Handle, Storage Compartment, 4 Burners, Enamel Pan Supports |
| Depth | 60 cm |
| Features | 4 gas burners, Integrated grill, Storage compartment |
| Height (cm) | 90 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Key Feature 1 | 4 Gas Burners |
| Key Feature 2 | Integrated grill |
| Main Oven Type | Gas |
| Key Feature 4 | Storage compartment |
| Hob Element Type | Gas |
| Product Type | Gas Cooker |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Type of Grill/Griddle | Integrated grill |
| Net Main Oven Capacity | 48 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Oven Type | Single |
Write Your Own Review


