Samsung 9kg 1400RPM Washing Machine - Silver
Now
£999.99
Was
£1,099.99
Save
£100.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806097105596
Introducing the Samsung WF90F09C4SU1 9kg 1400RPM Washing Machine in a sleek silver finish. This high-capacity washing machine is perfect for large households and busy families.
Key features include:
- 9kg capacity - ideal for large loads or bulky items
- 1400RPM spin speed - helps to reduce drying time
- Energy efficient - A+++ rating for lower energy consumption
- 15 wash programs - offers a variety of options for different fabric types
- Eco Bubble technology - ensures thorough cleaning even at lower temperatures
- Digital inverter motor - provides quiet and long-lasting performance
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| GTIN | 8806097105596 |
| Model Number | WF90F09C4SU1 |
| Display Screen Type | LCD |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 125° |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Depth with Door Open | 109 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Shipping Depth | 68.8 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Water Supply | Cold |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Warranty Information | registration required*register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 22 kWh |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Smart intuitive display, Control the washing machine with your voice using Samsung Bixby, Smart energy savings with energy monitoring and remote engineer assistance, Get helpful noticifications, access apps and get personalised recommendations |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 3 | Smart energy savings with energy monitoring and remote engineer assistance |
| Key Feature 1 | Smart intuitive display |
| Child Lock | Yes |
| Annual Water Usage | 50 L |
| Key Feature 2 | Control the washing machine with your voice using Samsung Bixby |
| Key Feature 4 | Get helpful noticifications, access apps and get personalised recommendations |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 36 |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Silver |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Colour Group | Silver |
| PSTI Compliance | <p>, </p><p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMWF90F09C4SU1_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 75 kg |
| Temperature Control | Yes |
Write Your Own Review


