Beko WDL742441W 7kg/4kg 1200 Spin Washer Dryer - White
Expired
- ColourWhite
- Wash Capacity (kg)7
- Dry Capacity (kg)4
- Spin Speed (rpm)1200
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842371189
Spend less time doing the laundry and more time doing what you enjoy with this Beko 1200 rpm washer dryer.
With a spin speed of 1200 rpm, there’s no stain too stubborn for this classic white WDL742441W. Dry up to 4 kg and wash up to 7 kg of items – ideal for all kinds of families. Thanks to the button, dials, and digital display, controlling this Beko washer dryer is easy too. You’ll also be able to delay the start of your cycle by up to 24 hours.
This Beko washer dryer is packed full of features to make your life easier
With a spin speed of 1200 rpm, there’s no stain too stubborn for this classic white WDL742441W. Dry up to 4 kg and wash up to 7 kg of items – ideal for all kinds of families. Thanks to the button, dials, and digital display, controlling this Beko washer dryer is easy too. You’ll also be able to delay the start of your cycle by up to 24 hours.
This Beko washer dryer is packed full of features to make your life easier
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Beko |
| GTIN | 8690842371189 |
| Colour | White |
| Model Number | WDL742441W |
| Display Type | Digital |
| Control Type | Dial and Button |
| Additional Information | SteamCure function |
| Depth | 49 cm |
| Shipping Depth | 51.5 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Water Supply | Cold Fill |
| Smart Connect | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Washing Capacity | 7 |
| Washing Performance Class | A |
| Spin Speed | 1200 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Drying Capacity | 4 kg |
| Dry Load Capacity | 4 |
| Features | 15 Programmes Inc: Quick Wash Option, Sensor Dryer, Delay Start, Digital Display |
| Height (cm) | 84 cm |
| Key Feature 3 | Digital Display |
| Key Feature 1 | 15 Programmes Inc: Quick Wash Option |
| Installation Type | Freestanding |
| Bluetooth | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer, Delay Start |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Noise Level - Drying | 66 dB |
| Noise Level - Washing | 55 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 84cm x 60cm x 49cm |
| Programmes Washing | Yes |
| Programmes Drying | Yes |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 62 kg |
| Spin Speed (rpm) | 1200 |
| Programmes | 15 |
| Wash Energy Rating | D |
| Wash/Dry Energy Rating | E |
| Wash Program Energy (kWh/100) | 69 |
| Wash/Dry Program Energy (kWh/100) | 265 |
| Wash/Dry Cycle Water (L) | 4 |
| Noise Level (dB) | 76 |
| Height (mm) | 850 |
| Width (mm) | 600 |
| Dry Capacity (kg) | 4 |
| Wash Capacity (kg) | 7 |
| Depth (mm) | 490 |
| Wash Cycle Water (L) | 34 |
| Discontinued Status | expired |
Write Your Own Review



