Blomberg LDV02284 Integrated Slimline Dishwasher - 10 Place Settings
Now
£399.99
Was
£449.99
Save
£50.00
✔ Available From 3rd March 2026
- ColourStainless Steel
- TypeSlimline
- Place Settings10
- Programmes8
- Energy Rating (A < G)E
- Eco Program Energy (kWh/100)76
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5023790046534
This Blomberg dishwasher saves more than just your time and your money – it also saves space. Slim and compact, the LDV02284 is a built-in appliance, fitting comfortably wherever you need it. If you want a smart and spacious kitchen, this dishwasher will tick all of your boxes.
The Pre-Rinse feature will help lift grime and get the results you desire. Having lots of dishes that are slightly dirty might make a full wash too much. The Mini Wash has a 30-minute cycle, giving you more options on how long you feel your load needs.
Eco Wash is great for those who care for the environment as much as their dishes. This function works by extending your wash over a longer cycle, and heating water more gradually to reduce the amount of energy used.
The Pre-Rinse feature will help lift grime and get the results you desire. Having lots of dishes that are slightly dirty might make a full wash too much. The Mini Wash has a 30-minute cycle, giving you more options on how long you feel your load needs.
Eco Wash is great for those who care for the environment as much as their dishes. This function works by extending your wash over a longer cycle, and heating water more gradually to reduce the amount of energy used.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| GTIN | 5023790046534 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | LDV02284 |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Smart Connect | No |
| Water Protect System | No |
| Water use (Litres) | 9 |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | 8 Programmes, LCD Display, Height Adjustable Upper Basket, Quick Wash Programme |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Key Feature 3 | Quick Wash Programme |
| Built-in Display | Yes |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, LCD Display |
| Bluetooth | No |
| Child Lock | No |
| Key Feature 2 | Height Adjustable Upper Basket |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.8cm x 55cm |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Timer delay | Yes |
| Width (cm) | 44.8 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 28.9 kg |
| Third Rack Installed | No |
| Promotion_Main | Blomberg 5 Years |
| Eco Cycle Water (L) | 8.7 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Eco Program Energy (kWh/100) | 76 |
| Energy Rating (Pre 2021) | A++ |
| Programmes | 8 |
| Place Settings | 10 |
| Type | Slimline |
| Annual Energy Consumption (kWh) | 211 |
| Annual Water Consumption (L) | 2436 |
| Depth (mm) | 550 |
| Width (mm) | 448 |
| Height (mm) | 818 |
| Noise Level (dB) | 46 |
Write Your Own Review



