Blomberg SSM1554P 54cm Undercounter Larder Fridge - White
Now
£219.99
Was
£249.99
Save
£30.00
✔ Available From 3rd March 2026
- ColourWhite
- Defrost TypeAuto Defrost
- Capacity - Net (L)128
- Shelves3
- Fridge Drawers1
- Energy Rating (A < G)E
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842618567
The Blomberg SSM1554P 54cm Undercounter Larder Fridge in White offers ample storage space and efficient cooling technology. With its sleek design and compact size, this fridge seamlessly fits into any kitchen. Explore its features and functionalities to keep your food fresh and organized.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| GTIN | 8690842618567 |
| Colour | White |
| Model Number | SSM1554P |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Function | Yes |
| Depth | 59 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Shipping Depth | 60.1 cm |
| Shipping Height | 89.6 cm |
| Shipping Width | 57.6 cm |
| Warranty Information | guarantee must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Features | Adjustable shelves, LED lighting, Reversible door |
| Height | 84 cm |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | Adjustable shelves |
| Installation Type | Under Counter |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | N-ST |
| Key Feature 2 | LED Lighting |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Type | UTC Larder Fridge |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Product Dimensions | 84cm x 54cm x 59cm |
| Colour Group | White |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Width | 54 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Capacity - Net (L) | 128 |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth (mm) | 590 |
| Width (mm) | 540 |
| Height (mm) | 840 |
| Noise Level (dB) | 37 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 90 |
| Fridge Drawers | 1 |
| Shelves | 3 |
Write Your Own Review



