Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner - Black
Now
£74.99
Was
£99.99
Save
£25.00
✔ Available From 6th March 2026
- Vacuum TypeCylinder
- Dust CollectionBagless
- Dust Capacity (L)1.5
- Cable Length (m)6
- Accessories3
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005467365
The Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner in Black is a powerful and efficient cleaning solution for your home. With its compact design and lightweight construction, this vacuum cleaner is easy to maneuver around furniture and tight spaces.
Key features of the Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for thorough cleaning
- Bagless design for easy maintenance
- HEPA filtration system to capture allergens and dust particles
- Adjustable power settings for different floor types
- Compact and lightweight design for easy storage
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005467365 |
| Model Number | BGS05BA2GB |
| Additional Information | Air Cycle Technology: double filtration filters fine dust particles, bacteria and pollutants, Compact and easy to store, Easy Clean System, Easy Hose Storage |
| Accessories | 1 x combination nozzle, 1 x universal nozzle, 1 x hard floor nozzle |
| Depth | 38.1 cm |
| Shipping Depth | 49 cm |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Shipping Width | 29 cm |
| Dust Capacity | 1.5 L |
| Dust Collection | Dust Container |
| Features | Air Cycle technology, Easy clean system, Super compact |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Height | 31.4 cm |
| Key Feature 3 | Super compact |
| Cable Length | 6 m |
| Key Feature 1 | Air Cycle technology |
| Key Feature 2 | Easy clean system |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Noise Level | 78 dB |
| Product Type | Vacuum |
| Colour | Black |
| Product Category Group | SDA |
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Product Dimensions | 31.4cm x 26.8cm x 38.1cm |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Colour Group | Black |
| Width | 26.8 cm |
| Weight | 6.7 kg |
| Weight - Approx. (kg) | 6.7 |
| Cable Length (m) | 6 |
| Accessories | 3 |
| Floor Types | Carpet, Hardfloors |
| Height (mm) | 314 |
| Width (mm) | 268 |
| Depth (mm) | 381 |
| Dust Capacity (L) | 1.5 |
| Dust Collection | bagless |
| Vacuum Type | Cylinder |
Write Your Own Review


