Bosch GIN81VEE0G 55.8cm Built In Total No Frost Freezer - White
Now
£999.00
Was
£1,099.00
Save
£100.00
✔ Available From 3rd March 2026
- Defrost TypeNo Frost
- Capacity - Net (L)212
- Freezer Drawers7
- Energy Rating (A < G)E
- Energy Consumption (kWh/annum)235
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005422098
The Bosch GIN81VEE0G 55.8cm Built In Total No Frost Freezer in White is a high-quality appliance designed to keep your food fresh and frozen for longer periods of time. With its spacious interior and advanced cooling technology, this freezer is perfect for any kitchen.
Key features of the Bosch GIN81VEE0G include:
- Total No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- SuperFreezing function ensures quick and efficient freezing of new items
- MultiAirflow system evenly distributes cold air throughout the freezer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- TouchControl operation allows for easy temperature adjustments
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005422098 |
| Model Number | GIN81VEE0G |
| Door Alarm | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Warranty Information | 5 year warranty needs to be registered either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register on line go to additional warranties bosch uk, bosch-home.co.uk register within 3 months of purchase date. |
| Features | No Frost technology, FreshSense sensor, Flexible storage options |
| Fast Freeze | Yes |
| Energy Consumption | 235 kWh |
| Height | 177.2 cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13.8 kg |
| Key Feature 3 | Flexible storage options |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Installation Type | Built In |
| Climate Class | SN/T |
| Key Feature 2 | FreshSense sensor |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Product Type | Freezer |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Range | Integrated Freezers |
| Product Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
| Colour Group | White |
| Width | 55.8 cm |
| Weight | 64 kg |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Promotion_Main | BSH Half Price Install |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Depth (mm) | 545 |
| Width (mm) | 558 |
| Height (mm) | 1772 |
| Noise Level (dB) | 35 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 235 |
| Freezer Drawers | 7 |
| Capacity - Net (L) | 212 |
| Defrost Type | No Frost |
Write Your Own Review



