Bosch KAD93ABEP 70/30 No Frost American Fridge-Freezer
Now
£999.00
Was
£1,099.00
Save
£100.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: Black
- Defrost Type - Fridge: Auto Defrost
- Defrost Type - Freezer: Frost Free
- Water/Ice: Yes - Plumbed Water + Ice
- Total Capacity - Net (L): 562
- Fridge Capacity - Net (L): 371
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 4242005419937
Bosch KAD93ABEP 70/30 Total No Frost, American Fridge-freezer - Black
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005419937 |
| Colour | Black |
| Model Number | KAD93ABEP |
| Depth (mm) | 707 |
| Height (mm) | 1787 |
| Width (mm) | 908 |
| Door Alarm | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Depth | 70.7 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 124 kg |
| Shipping Width | 98.2 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 3 hr |
| Features | Total No Frost ? Stops ice build-up for ease, Tap-connected ice dispenser ? Instant chilled water, Intelligent Inverter ? Adapts cooling to save energy, Door open alarm ? Alerts to protect your food |
| Fast Freeze | Yes |
| Height | 178.7 cm |
| Key Feature 3 | Intelligent Inverter ? Adapts cooling to save energy |
| Interior Light Type | Yes |
| Key Feature 1 | Total No Frost ? Stops ice build-up for ease |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Tap-connected ice dispenser ? Instant chilled water |
| Key Feature 4 | Door open alarm ? Alerts to protect your food |
| Noise Level | 42 dB |
| Net Total Capacity | 562 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Dimensions (cm) | H178.7 W90.8 D70.7 |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Product Dimensions | 178.7cm x 90.8cm x 70.7cm |
| Plumbed | Yes |
| Colour Group | Black |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Width | 90.8 cm |
| Weight | 113.2 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| Net Refrigerator Capacity | 371 L |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Water/Ice | Yes - Plumbed Water + Ice |
| Fridge Capacity - Net (L) | 371 |
| Total Capacity - Net (L) | 562 |
| Defrost Type - Freezer | Frost Free |
| Defrost Type - Fridge | Auto Defrost |
| Freezer Capacity - Net (L) | 191 |
| Fridge Shelves | 5 |
| Noise Level (dB) | 42 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 323 |
| Freezer Drawers | 2 |
| Fridge Drawers | 2 |
Write Your Own Review



