Bosch MBS533BB0B Series 4 Built-In Double Electric Oven
£649.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- ColourBlack
- Fuel TypeElectric
- Oven StyleBuilt In Double Oven
- Capacity - Main (L)71
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005034529
The Bosch MBS533BB0B Series 4 Built-In Double Electric Oven offers exceptional cooking performance and convenience for your kitchen. With its sleek design and advanced features, this double oven allows you to cook multiple dishes simultaneously with precise temperature control. Its spacious interiors provide ample cooking space, while the innovative technology ensures even heat distribution for perfect results every time. Discover the convenience and efficiency of the Bosch MBS533BB0B Series 4 Built-In Double Electric Oven, designed to elevate your culinary experience.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005034529 |
| Colour | Black |
| Model Number | MBS533BB0B |
| Display Type | LCD |
| Depth | 55 cm |
| Secondary Oven Features | Conventional Top/Bottom Heat : Yes, Large-area Grill, Small Area Grill |
| Features | 3D HotAir, EcoClean Direct, LED display control |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Key Feature 3 | LED display control |
| Interior Light Type | Halogen |
| Key Feature 1 | 3D HotAir |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Product Type | Built-In Electric Double Oven |
| Colour | Black |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Energy Rating (A+++ < D) | A/B |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Style | Built In Double Oven |
| Capacity - Main (L) | 71 |
| Electrical Connection (A) | 32 |
| Depth (mm) | 550 |
| Width (mm) | 596 |
| Height (mm) | 888 |
| Energy Rating (Pre 2021) | A/B |
| Grill Type | Electric |
| Cleaning Method | Catalytic Liners |
| Functions | Multifunction |
| Capacity - Top (L) | 34 |
Write Your Own Review

