Bosch WGG254Z0GB 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
Expired
- Capacity (kg)10
- Spin Speed (rpm)1400
- Programmes15
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005470150
The Bosch WGG254Z0GB washing machine is a powerful and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a large 10kg capacity and a high 1400 spin speed, this machine can handle even the biggest loads with ease. The white finish will complement any kitchen decor, while the range of advanced features will ensure your clothes come out clean and fresh every time.
- 10kg capacity - perfect for large households or bulky items
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- Energy efficient - A+++ rating
- 15 wash programs - including quick wash and delicate cycles
- Anti-vibration design - for quieter operation
- Child lock - for added safety
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005470150 |
| Model Number | WGG254Z0GB |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Touch |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor |
| Depth | 58.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 75.4 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Water Supply | Cold |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Features | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, AntiStain |
| Stackable | Yes |
| Height | 84.5 cm |
| Key Feature 3 | AntiStain |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Installation Type | Freestanding |
| Bluetooth | No |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| No. of Programmes | 20 |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.51 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Dimensions (cm) | H84.5 W59.8 D58.8 |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 58.8cm |
| Colour Group | White |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, drain/spin, stain selection, prewash, vario speed, spin speed reduction, Less ironing, single rinse, mi |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 74.6 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Promotion_Main | Bosch 5 Years |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Programmes | 15 |
| Energy Rating (A < G) | A |
| Wash Cycle Energy (kWh/100) | 51 |
| Depth (mm) | 588 |
| Wash Cycle Water (L) | 50 |
| Noise Level (dB) | 74 |
| Height (mm) | 845 |
| Width (mm) | 598 |
| Capacity (kg) | 10 |
| Discontinued Status | expired |
Write Your Own Review


