Bosch WTH84001GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
Expired
- ColourWhite
- Dryer TypeHeat Pump Condenser
- Capacity (kg)8
- Programmes11
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005393800
The Bosch WTH84001GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer in White offers efficient and convenient drying for your laundry. With its heat pump technology, it ensures gentle and thorough drying while saving energy. Its spacious 8kg capacity allows for larger loads, perfect for busy households. The sleek white design adds a touch of elegance to your laundry room. Discover advanced features and reliable performance with the Bosch WTH84001GB Heat Pump Tumble Dryer.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005393800 |
| Colour | White |
| Model Number | WTH84001GB |
| Display Type | LED |
| Control Type | Electronic |
| Additional Information | Anti-Vibration Design. Quiet and durable. The innovative Anti Vibration side walls are specially designed to provide more stability and reduce vibration. |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 226 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 137 min |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 47.5 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Start Delay Option | Yes |
| Drying Technology | Auto Dry |
| End of Programme Indicator | Buzzer to indicate the end of cycle |
| Features | AutoDry technology, Quick Dry 40, Sensitive Drying System |
| Stackable | Yes |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Key Feature 1 | AutoDry technology |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Quick Dry 40 |
| Noise Level | 65 dB |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Dimensions (cm) | H84.2 W59.8 D61.3 |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |
| Programmes | Standard programmes: cotton, easy care, Special programmes: Mixed Load, Towels, Time prog. 30 min. cold, Time prog. 30 min. warm, Sportswear, Down, Super Quick 40, Shirts/blouses |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 46.5 kg |
| Promotion_Main | Ex. Display |
| Depth (mm) | 613 |
| Width (mm) | 598 |
| Sensor Drying | Yes |
| Height (mm) | 842 |
| Noise Level (dB) | 65 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 270 |
| Energy Rating (A+++ < D) | A+ |
| Programmes | 11 |
| Capacity (kg) | 8 |
| Dryer Type | Heat Pump Condenser |
| Discontinued Status | expired |
Write Your Own Review

