Cata FFTFZ60E 54cm Integrated Frost Free Freezer White
£469.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Colour: White
- Defrost Type: Frost Free
- Capacity - Net (L): 221
- Freezer Drawers: 6
- Freezer Shelves with Flap: 2
- Energy Rating (A < G): E
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5055862341254
Cata FFTFZ60E Built In Freezer
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | CATA |
| GTIN | 5055862341254 |
| Colour | White |
| Model Number | FFTFZ60E |
| Depth (mm) | 545 |
| Height (mm) | 1770 |
| Width (mm) | 540 |
| Display Screen Type | LED |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Shipping Weight | 59.5 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.cda.co.uk/warranty/serial numbers |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 6 hr |
| Features | 221L Frost Free Design ? Hassle-free maintenance, Seven Spacious Drawers ? Easy food organisation, Electronic Controls ? Precise temperature setting, Sleek White Finish ? Blends with kitchen d?cor |
| Fast Freeze | Yes |
| Energy Consumption | 231 kWh |
| Height | 177 cm |
| Key Feature 3 | Electronic Controls ? Precise temperature setting |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | 221L Frost Free Design ? Hassle-free maintenance |
| Installation Type | Built In |
| Certifications & Standards | CB, CB-CE-EMC |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Key Feature 2 | Seven Spacious Drawers ? Easy food organisation |
| Key Feature 4 | Sleek White Finish ? Blends with kitchen d?cor |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Product Type | Tall Freezer |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Colour Group | White |
| Width | 54 cm |
| Weight | 55.5 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Freezer Capacity | 197 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Depth (mm) | 545 |
| Width (mm) | 540 |
| Height (mm) | 1770 |
| Noise Level (dB) | 40 |
| Freezer Drawers | 6 |
| Freezer Shelves with Flap | 2 |
| Capacity - Net (L) | 221 |
| Defrost Type | Frost Free |
Write Your Own Review


