Fridgemaster MCF297E 111.4cm Chest Freezer - White
£269.00
✔ Available From 10th March 2026
- Defrost TypeManual Defrost
- Capacity - Net (L)297
- Energy Rating (A < G)E
- Energy Consumption (kWh/annum)231
- Noise Level (dB)40
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5055784702300
Looking for a reliable and spacious chest freezer? Look no further than the Fridgemaster MCF297E 111.4cm Chest Freezer in White. With its ample storage capacity and sleek design, this freezer is perfect for keeping your frozen goods organized and easily accessible. Say goodbye to freezer burn and hello to long-lasting freshness with the Fridgemaster MCF297E.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Fridgemaster |
| GTIN | 5055784702300 |
| Model Number | MCF297E |
| Depth (mm) | 630 |
| Height (mm) | 842 |
| Width (mm) | 1114 |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Shipping Depth | 64.7 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 41 kg |
| Shipping Width | 114.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 31 hr |
| Storage Compartment | Yes |
| Features | 297L capacity, Temperature controls, Winter Guard technology |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13.6 kg |
| Key Feature 3 | Winter Guard technology |
| Key Feature 1 | 297L capacity |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Material | Aluminium sheet |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Key Feature 2 | Temperature controls |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Product Type | Chest Freezer |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 84.2cm x 111.4cm x 63cm |
| Weight | 37 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Freezer Capacity | 297 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Depth (mm) | 630 |
| Width (mm) | 1114 |
| Height (mm) | 842 |
| Noise Level (dB) | 40 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 231 |
| Capacity - Net (L) | 297 |
| Defrost Type | Manual Defrost |
Write Your Own Review



