Fridgemaster MCF96EB 95L Black Chest Freezer
£139.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Defrost Type: Manual Defrost
- Capacity - Net (L): 95
- Energy Rating (A < G): E
- Energy Consumption (kWh/annum): 167
- Noise Level (dB): 40
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 5055784701792
Fridgemaster MCF96EB 95L Freestanding Chest Freezer - Black
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Fridgemaster |
| GTIN | 5055784701792 |
| Model Number | MCF96EB |
| Depth (mm) | 479 |
| Height (mm) | 854 |
| Width (mm) | 546 |
| Depth | 47.9 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Shipping Depth | 49.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Features | Winter Guard Tech ? Maintains freezing in cold areas, Rotary Control Knob ? Simple and precise temperature adjustment, Wire Baskets Included ? Keeps frozen goods organised, Antibacterial Seal ? Enhances food freshness and hygiene |
| Height | 85.4 cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 95 kg |
| Key Feature 3 | Wire Baskets Included ? Keeps frozen goods organised |
| Key Feature 1 | Winter Guard Tech ? Maintains freezing in cold areas |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Key Feature 2 | Rotary Control Knob ? Simple and precise temperature adjustment |
| Key Feature 4 | Antibacterial Seal ? Enhances food freshness and hygiene |
| Noise Level | 40 dB |
| Product Type | Chest Freezer |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Chest Freezers |
| Product Dimensions | 85.4cm x 54.6cm x 47.9cm |
| Colour Group | Black |
| Width | 54.6 cm |
| Weight | 22 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Freezer Capacity | 95 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Energy Rating (A < G) | E |
| Depth (mm) | 479 |
| Width (mm) | 546 |
| Height (mm) | 854 |
| Noise Level (dB) | 40 |
| Energy Consumption (kWh/annum) | 167 |
| Capacity - Net (L) | 95 |
| Defrost Type | Manual Defrost |
Write Your Own Review



