Haier X7 10kg 1400 Spin WiFi Washing Machine - Graphite
Now
£399.00
Was
£629.00
Save
£230.00
Discontinued
- Capacity (kg)10
- Spin Speed (rpm)1400
- Programmes14
- Energy Rating (A < G)A
- Wash Cycle Energy (kWh/100)36
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN6921081516058
Haier HW100B14367GUUK X7 10kg 1400 Spin WiFi Washing Machine - Graphite
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Haier |
| GTIN | 6921081516058 |
| Model Number | HW100B14367GUUK |
| Depth (mm) | 580 |
| Height (mm) | 850 |
| Width (mm) | 595 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 180° |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Depth | 58 cm |
| Shipping Depth | 64.1 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Water Supply | Cold Fill |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 42 L |
| Warranty Information | registration required*warranty must be registered. please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details to register the warranty. |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 3 | DUAL SPRAY - Clean the glass of the door and the gasket from detergent residuals |
| Key Feature 1 | hOn APP - Wi-Fi connected |
| Installation Type | Freestanding |
| Annual Water Usage | 42 L |
| Key Feature 2 | FLEXY TIME - Manage your laundry based on your time and needs |
| Key Feature 4 | ABT - Anti-bacteria Technology |
| Key Feature 5 | PILLOW DRUM - Laser welded drum, caring for garments with no snagging |
| Noise Level | 70 dB |
| Noise Level - Washing | 42 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washing Machine |
| Dimensions (cm) | H85.0 W59.5 D58.0 |
| Colour | Graphite |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Freestanding Washing Machines |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 58cm |
| Colour Group | Silver/Grey |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HAIHW100B14367GUUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Width | 59.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Promotion_Main | Ex. Display |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Programmes | 14 |
| Energy Rating (A < G) | A |
| Wash Cycle Energy (kWh/100) | 36 |
| Depth (mm) | 580 |
| Wash Cycle Water (L) | 42 |
| Noise Level (dB) | 70 |
| Height (mm) | 850 |
| Width (mm) | 595 |
| Capacity (kg) | 10 |
| Discontinued Status | discontinued |
Write Your Own Review



