Hisense WF3S8043BB3 8kg 1400 Spin Washing Machine Black
£289.00
✔ Available From 12th May 2026
- Colour: Black
- Capacity (kg): 8
- Spin Speed (rpm): 1400
- Programmes: 16
- Energy Rating (A < G): A
- Stackable: Yes
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 6901101830371
Hisense WF3S8043BB3 8kg 1400 Spin Washing Machine - Black
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Hisense |
| GTIN | 6901101830371 |
| Colour | Black |
| Model Number | WF3S8043BB3 |
| Depth (mm) | 510 |
| Height (mm) | 845 |
| Width (mm) | 595 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 135° |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Additional Information | Hygiene Guard |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Depth | 51 cm |
| Depth with Door Open | 102 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 59.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Water Supply | Cold |
| Smart App Control | Connect life |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 36 L |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 33 kWh |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | 8kg Load Capacity ? Handles large laundry loads, 1400 RPM Spin Speed ? Dries clothes faster, Black Finish Design ? Adds modern style, User-Friendly Controls ? Simplifies wash selection |
| Stackable | Yes |
| Height | 84.5 cm |
| Key Feature 3 | Black Finish Design ? Adds modern style |
| Key Feature 1 | 8kg Load Capacity ? Handles large laundry loads |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | 1400 RPM Spin Speed ? Dries clothes faster |
| Key Feature 4 | User-Friendly Controls ? Simplifies wash selection |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Dimensions (cm) | H84.5 W59.5 D51.0 |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.5cm x 51cm |
| Colour Group | Black |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Width | 59.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 58 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Programmes | 16 |
| Energy Rating (A < G) | A |
| Wash Cycle Energy (kWh/100) | 33 |
| Depth (mm) | 510 |
| Wash Cycle Water (L) | 36 |
| Noise Level (dB) | 72 |
| Height (mm) | 845 |
| Width (mm) | 595 |
| Capacity (kg) | 8 |
Write Your Own Review



