Hotpoint BI WMHG 91485 U BIWMHG91485U 9kg 1400 Spin Built in Washing Machine - White
£379.00
✔ In Stock
Rapid Delivery Available
Rapid Delivery Available
- ColourWhite
- Capacity (kg)9
- Spin Speed (rpm)1400
- Programmes16
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645664153
The Hotpoint BI WMHG 91485 U BIWMHG91485U 9kg 1400 Spin Built in Washing Machine in White offers efficient and convenient laundry solutions for your home. With a generous 9kg capacity and powerful 1400 spin speed, this built-in washing machine ensures thorough cleaning and quick drying of your clothes. Its sleek design seamlessly integrates into your kitchen, saving space and adding a touch of elegance. Discover advanced features and technology that guarantee outstanding performance and reliability.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Hotpoint |
| GTIN | 5054645664153 |
| Colour | White |
| Model Number | BIWMHG91485 |
| Display Type | Digital |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 54.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 76.9 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Spin Performance Class | B |
| Features | Anti-Stain technology, 30-minute Rapid cycle, Wool Care programme |
| Height (cm) | 81.5 cm |
| Key Feature 3 | Wool Care programme |
| Key Feature 1 | Anti-Stain technology |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 2 | 30-minute Rapid cycle |
| Noise Level | 70 dB |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washing Machine |
| Dimensions (cm) | H81.5 W59.5 D54.5 |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.5cm x 54.5cm |
| Programmes | Anti Stain 40, Anti Stain Quick, White, Bed & Bath, Eco 40-60, Mixed, Cotton, Synthetics, Colours, Rapid 30', Wool, 20C, Delicates, Duvet |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Programmes | 16 |
| Energy Rating (A < G) | B |
| Wash Cycle Energy (kWh/100) | 56 |
| Depth (mm) | 545 |
| Wash Cycle Water (L) | 50 |
| Noise Level (dB) | 70 |
| Height (mm) | 815 |
| Width (mm) | 595 |
| Capacity (kg) | 9 |
Write Your Own Review


