Hotpoint Fabric Care 9kg Washing Machine - White
Now
£399.99
Was
£429.99
Save
£30.00
✔ Available From 12th May 2026
- Manufacturer Guarantee: 1 year
- EAN: 5054645738991
Hotpoint HBWH 93 CARE UK 9kg 1400 spin Washing Machine White
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Hotpoint |
| GTIN | 5054645738991 |
| Model Number | HBWH 93 CARE UK |
| Control Type | Rotary, Touch |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Depth | 58 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 72 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Water Supply | Cold |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 49 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin Performance Class | A |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Generous 9kg capacity ? Ideal for larger loads, Anti-Stain technology ? Tackles 24 stain types, Fabric Care features ? Preserves your garments, SteamCare function ? Refreshes clothes in 17 minutes |
| Height | 84.5 cm |
| Key Feature 3 | Fabric Care features ? Preserves your garments |
| Key Feature 1 | Generous 9kg capacity ? Ideal for larger loads |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | Anti-Stain technology ? Tackles 24 stain types |
| Key Feature 4 | SteamCare function ? Refreshes clothes in 17 minutes |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 34 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 58cm |
| Colour Group | White |
| Width | 60 cm |
| Weight | 71 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
Write Your Own Review


