Hotpoint HD5V92KCW 50cm Twin Cavity Electric Cooker - White
Expired
- ColourWhite
- Fuel TypeElectric
- Hob TypeCeramic
- Oven StyleTwin Cavity
- Manufacturer Guarantee1 year
Looking for a versatile cooking solution? The Hotpoint HD5V92KCW 50cm Twin Cavity Electric Cooker in White is the perfect addition to your kitchen. With its twin cavity design, you can easily cook multiple dishes simultaneously, saving you time and effort. The sleek white finish adds a touch of elegance to any kitchen decor. Explore a range of cooking options with this electric cooker, designed to meet your culinary needs. Discover convenience and efficiency with the Hotpoint HD5V92KCW 50cm Twin Cavity Electric Cooker - White.
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Hotpoint |
| Colour | White |
| Model Number | HD5V92KCW |
| Control Type | Dial |
| Additional Information | Box contents: Hotpoint HD5V92KCW 50 cm Electric Ceramic Cooker - Grill pan kit - Grid tray - Standard tray |
| Depth | 60 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 52 kg |
| Shipping Width | 55 cm |
| Features | Four zone Ceramic hob, Catalytic liners for easy cleaning, 100L capacity |
| Height (cm) | 90 cm |
| Key Feature 3 | 100L capacity |
| Key Feature 1 | Four zone Ceramic hob |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| Main Oven Type | Fan |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Net Top Oven Capacity | 33 L |
| Main Oven Features | Fully programmable, Double glazed viewing window, 2 shelves, Drop down door opening style, Removable door glass, Assisted cleaning / Catalytic liners |
| Product Type | Electric Ceramic Cooker |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Type of Grill/Griddle | Separate variable electric grill, Double glazed viewing window, Cool touch door, Drop down door, Enamel coating |
| Weight | 48 kg |
| Net Main Oven Capacity | 62 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Number of Ovens | Single |
| Oven Type | Single |
| Energy Rating (A+++ < D) | A |
| Hob Type | Ceramic |
| Electrical Connection (A) | 40 |
| Depth (mm) | 600 |
| Width (mm) | 500 |
| Height (mm) | 900 |
| Grill Type | Electric |
| Capacity - Top (L) | 33 |
| Capacity - Main (L) | 62 |
| Oven Style | twin cavity |
| Fuel Type | Electric |
| Discontinued Status | expired |
Write Your Own Review

