Indesit MTWC71485WUK Freestanding Washing Machine
£269.00
Out of Stock
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
Please call 0151 523 3344 for estimated delivery dates
- Capacity (kg)7
- Spin Speed (rpm)1400
- Programmes16
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8050147681114
Indesit MTWC71485WUK 7kg 1400 Spin Washing Machine - White
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Indesit |
| GTIN | 8050147681114 |
| Model Number | MTWC71485WUK |
| Control Type | Electronic |
| Additional Information | Rapid 30 |
| Depth | 54 cm |
| Depth with Door Open | 97.2 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68.8 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Water Supply | Cold |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | 3 Full Load Fast Cycles, 8 rapid cycles, Water Balance+ |
| Stackable | Yes |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 3 | Water Balance+ |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Key Feature 1 | 3 Full Load Fast Cycles |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Key Feature 2 | 8 rapid cycles |
| Noise Level | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washing Machine |
| Dimensions (cm) | H85.0 W59.5 D54.0 |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
| Colour Group | White |
| Programmes | Mixed, Cotton, Synthetics, Silk & Delicates, Wool, Express, Whites, Sport, 20'C, Eco 40-60, Rinse + Spin, Spin + Drain, Eco Cotton |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 67.3 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Programmes | 16 |
| Energy Rating (A < G) | B |
| Wash Cycle Energy (kWh/100) | 52 |
| Depth (mm) | 540 |
| Wash Cycle Water (L) | 45 |
| Noise Level (dB) | 76 |
| Height (mm) | 850 |
| Width (mm) | 595 |
| Capacity (kg) | 7 |
Write Your Own Review

