Miele CX1COMFORT Blizzard Comfort Cylinder Vacuum Cleaner - White
Expired
- Vacuum TypeCylinder
- Dust CollectionBagless
- Dust Capacity (L)2
- Power Levels6
- Filter TypeHEPA Lifetime Filter
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4002516556275
Introducing the Miele CX1COMFORT Blizzard Comfort Cylinder Vacuum Cleaner in White. Designed for ultimate convenience and efficiency, this powerful vacuum offers exceptional cleaning performance. With its advanced technology and ergonomic design, it effortlessly tackles dirt and dust, leaving your home spotless. Experience the comfort and ease of use with this top-notch cylinder vacuum cleaner from Miele.
| Expired Status | Yes |
|---|---|
| Manufacturer | Miele |
| GTIN | 4002516556275 |
| Model Number | CX1COMFORT |
| Depth (mm) | 310 |
| Height (mm) | 310 |
| Width (mm) | 515 |
| Additional Information | Sustainable, hygienic bagless canister with large 2.0l capacity |
| Depth | 31 cm |
| Shipping Depth | 38.2 cm |
| Shipping Height | 38.7 cm |
| Shipping Weight | 9.9 kg |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Features | 7.5 Metre Cord, 2 Litre Dust Capacity (Bagless), 6 Power Levels, Vortex Technology |
| Height (cm) | 31 cm |
| Key Feature 3 | Vortex Technology |
| Key Feature 1 | 7.5 Metre Cord, 2 Litre Dust Capacity (Bagless) |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 2 | 6 Power Levels |
| Noise Level | 88 dB |
| Product Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Colour | White |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 31cm x 51.5cm x 31cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 8.4 kg |
| Number of Power Levels | 6 |
| Weight - Approx. (kg) | 8.4 |
| Power Levels | 6 |
| Filter Type | HEPA Lifetime Filter |
| Cable Length (m) | 7.5 |
| Charge Time (Hours) | NA - Mains Wired |
| Height (mm) | 310 |
| Width (mm) | 515 |
| Depth (mm) | 310 |
| Dust Capacity (L) | 2 |
| Dust Collection | bagless |
| Vacuum Type | Cylinder |
| Discontinued Status | expired |
Write Your Own Review


