Neff 44L Built-In Microwave Oven in Graphite Grey with Hotair Technology
£749.00
✔ Available From 14th May 2026
- Fuel Type: Electric
- Oven Style: Built In Compact Oven
- Capacity - Main (L): 44
- Functions: 6
- Microwave Power (W): 900
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 4242004282495
Neff C1AMG84G1B 44 Litres Built In Microwave Oven - Graphite Grey
| Expired Status | No |
|---|---|
| Manufacturer | Neff |
| GTIN | 4242004282495 |
| Model Number | C1AMG84G1B |
| Depth (mm) | 570 |
| Height (mm) | 454 |
| Width (mm) | 594 |
| Display Screen Type | LED Digital |
| Control Type | Knob Control |
| Additional Information | Electronic Clock Timer |
| Depth | 57 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Shipping Height | 56 cm |
| Shipping Weight | 39.1 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Grill Type | HotAir grill |
| Grill Power | 600 kWh |
| Features | Hotair system ? Ensures uniform cooking every time, Easy clean finish ? Simplifies kitchen maintenance, LCD display ? Offers clear, user-friendly controls, Automatic programmes ? Streamline meal preparations |
| Height | 45.4 cm |
| Functions | Built-in Microwave with hot air function with the heating functions: Microwave, Hot Air, Circo-roasting, Full surface grill, Keep warm, 4 defrost and 3 cooking programmes in microwave function, 8 programmes for combination function |
| Key Feature 3 | LCD display ? Offers clear, user-friendly controls |
| Key Feature 1 | Hotair system ? Ensures uniform cooking every time |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light | Yes |
| Cleaning Method | Easy Clean ? easy cleaning within a couple of minutes |
| Key Feature 2 | Easy clean finish ? Simplifies kitchen maintenance |
| Key Feature 4 | Automatic programmes ? Streamline meal preparations |
| Max Oven Temperature | 230 °C |
| Product Type | Built-in Microwave Oven |
| Colour | Graphite |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Single Ovens |
| Product Dimensions | 45.4cm x 59.4cm x 57cm |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Width | 59.4 cm |
| Weight | 33.6 kg |
| Microwave Power | 900 W |
| Net Main Oven Capacity | 44 L |
| Microwave Type | Combination Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Style | Built In Compact Oven |
| Capacity - Main (L) | 44 |
| Electrical Connection (A) | 16 |
| Depth (mm) | 570 |
| Width (mm) | 594 |
| Height (mm) | 454 |
| Grill Type | Electric |
| Microwave Power (W) | 900 |
| Functions | 6 |
Write Your Own Review


